Doména

Pokud bychom měli popsat význam domény, zvolili bychom asi příklad kontaktu uloženého v mobilním telefonu. Do mobilního telefonu si ukládáte telefonní číslo známého či obchodního partnera a k telefonnímu číslu přiřadíte nějaké jméno, abyste si jej nemuseli pamatovat. Každé www stránky jsou uloženy na webhostingu, který je umístěn někde v Internetu - na serveru. Server má přidělenu IP adresu, což je vlastně posloupnost 12ti čísel (v případě IPv4) resp. 32 znaků (v případě IPv6).

Abychom si nemuseli pamatovat čísla a znaky IP adres serverů, na kterých jsou umístěny www stránky, byly zavedeny domény nahrazující těžko zapamatovatelné posloupnosti čísel resp. znaků snadno zapamatovatelnými slovními spojeními - např. tedy místo 89.185.239.184 si stačí zapamatovat d2k.cz (zjednodušeně řečeno).

Každá adresa www stránek je složena z několika řádů domén. První řád je vyhrazen národním doménám (CZ, COM, AT, SK atp.) a institucím (INFO, EU, GOV, AERO atd.), druhý řád je pak volitelný podle toho, co chce kdo v názvu použít (např. d2k, seznam, google atd.) a třetí řád je určen pro případné další projekty v rámci dané domény 2. řádu).

Související pojmy: IP, URL, Webhosting

Abecední seznam pojmů.